SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Lezzetmuzesi.com Nedir?

Lezzetmuzesi.com; yenilikçi bir online yemek ve gıda sipariş uygulamasıdır. 

Kendine has, özel yemekleriyle ün kazanmış, mahallenin gurme restoranlarını aynı çatı altında buluşturuyoruz

Yenilikçi kategorilerimizde bulunan farklı yemekler, market alışverişiyle birleştirilebiliyor ve tek sepette sipariş imkânı sağlıyoruz.

Özel yemekleri; şık, hijyenik ve kullanışlı ambalajlarda teslim ediyoruz.

Arzu ederseniz, farklı restoranların yemeklerini vereceğiniz tek bir siparişle; adresinize teslim ediyoruz.

Market kategorisinden sağlıklı, organik ve yerel ürünleri sipariş etmenize olanak sağlıyoruz.

2. Lezzetmuzesi.com nasıl kullanılıyor?

İsterseniz www.lezzetmuzesi.com web adresinden bize ulaşabilir ya da uygulamayı iPhone ve Android telefonlara indirebilirsiniz. Web veya uygulama üzerinden üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyin ve siparişinizi tamamlayın.

3. Nasıl Üye Olurum?

www.lezzetmuzesi.com web adresinden ya da iPhone veya Android telefonlara uygulamamızı yükledikten sonra, üyelik bilgilerini doldurmanız ve hukuki metinleri okumanız yeterli. 

4. Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Ödemelerinizi dijital olarak veya kapıda gerçekleştirebilirsiniz. Dijital ödemenizi, tek adımda iyizco üyesi olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda ödeme içinse; yemeğinizi getiren özel kuryemiz, pos cihazı ile ödemeyi kapıda alabilir. 

5. “Tek Menü Tek Sepet” Nedir?

Lezzetmuzesi.com; farklı restoran ve dükkanların yemek ve ürünlerini, ayrı ayrı sipariş vermeden, tek seferde ve tek ödemeyle kapınıza getirmenize olanak sağlıyor.

Uygulamada bulunan lezzetli yemekleri ve sağlıklı ürünlerin tamamını, tek ve ortak bir menüden inceleyebiliyor ve seçebiliyorsunuz. Siparişleriniz farklı markalara ait olsa bile; tek sepette toplanıyor. Siparişiniz onaylandıktan sonra özel kuryemize iletiliyor. Böylece, tek bir sipariş ve tek bir kurye ile en lezzetli yemekler kapınıza geliyor.

6. “Hemen Ye”, “Sonra Ye”, “Pişir Ye” ve “Çözdür Ye” nedir?

Çok basit, “Hemen Ye” kategorisinde adresinize sıcacık ulaşacak lezzetleri seçebilirsiniz.

“Sonra Ye” ise bekletebileceğiniz ve sonrasında ısıtıp tüketebileceğiniz yemekler için sizi bekliyor. Bu şekilde buzdolabınızı doldurabilir ve istediğiniz zaman kendinize veya sevdiklerinize bir ziyafet verebilirsiniz.

Lezzetmuzesi.com çok daha fazlasıyla ve çok yakında size yeni hizmetler sunmaya hazırlanıyor. “Pişir Ye” kategorisinde gelen siparişlerinizde, size yiyeceğiniz yemeğin tarifini ve taze malzemeleri kapınıza getireceğiz. Böylece, kendi mutfağınızın şefi olabileceksiniz.

Son olarak “Çözdür Ye” servisimiz ise en lezzetleri yemekleri size dondurulmuş şekilde iletecek. Karnınız acıktığında, canınız çektiğinde, çözdürüp yiyeceksiniz! 

7. Nasıl Teslim Ediliyor?

Lezzetmuzesi.com’un özel kuryesi; tek bir lokantandan ya da birden fazla markadan sipariş verin; lezzetli, gurme yemeklerinizi ve sağlıklı yerel ürünleri itinayla adresinize getiriyor. Farklı restoranlardan sipariş vermeniz durumunda birden fazla kuryeyi beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Özel kuryemiz tek seferde ve tek ödemeyle siparişlerinizi size teslim ediyor.  

8. Hijyen nasıl sağlanıyor?

Operasyonumuz, gıda mühendislerimiz tarafından sürekli olarak denetleniyor. Bütün süreçlerde en üst standartlar uygulanıyor. Lezzetli ve gurme yemekleri, en hijyenik şekilde size ulaştırıyoruz.  

9. Lezzetmüzesi.com hangi saatlerde açık?

Uygulamamızda yer alan restoran ve dükkanlara; her gün 09.00 ile 22.00 saatleri arasında sipariş verebilirsiniz. 

(Lezzetmuzesi.com iş ortakları, farklı mesai saatleri arasında faaliyet gösterme hakkına sahiptir. Böyle durumlarda, söz konusu işletmeler uygulama menüsünde aktif olarak gözükmeyecektir.)

10. Hesap ve adres bilgilerinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Hesap ve adres bilgilerinizi değiştirmek için canlı destek kutusundan bizimle iletişime geçebilir ya da destek@lezzetmuzesi.com adresine mail atabilirsiniz. İkinci bir adres eklemek isterseniz, yeni bir hesap açmanızı rica ediyoruz. 

11. İptal ve İade Şartları

Lezzetmuzesi.com, tüketici haklarını koruyor, satış sonrası müşteri memnuniyetine önem veriyor. Satın aldığınız ürünlerle ilgili yaşayabileceğiniz her türlü sorun, dikkatle değerlendirilmekte ve en kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır.


Ürün iadesi konusunda sizlere daha iyi ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmemiz için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

12. Sipariş İptali

Değerli müşterilerimiz Lezzetmuzesi.com uygulamasından yaptığınız alışverişlerde siparişinizi iptal edebilmeniz için Müşteri Hizmetleri’ne ulaşmanız gerekiyor. Ayrıca Lezzet Müzesi Müşteri Hizmetleri’ne siparişinizi iptal etmek istediğinizde sizden geçerli bir sebep isteniyor. Eğer bu iptal ve iptalin sebebi müşteri hizmetleri tarafından onaylanırsa Lezzetmüzesi.com, otomatik bir şekilde iade işleminizi gerçekleştirmektedir.

13. Zorunlu İade Politikası

Lezzetmuzesi.com, müşterilerin yaşadığı aksilik veya problemlerde kolaylıkla zorunlu iptal veya iade politikası yapabiliyor. Öncelliğimiz memnuniyetiniz. 

Lezzetmuzesi.com uygulamasında, iade ve iptal politikası uyguladığı prosedürler;

- Sipariş edilen ürünlerin restoranda mevcut olmaması,

- Sipariş edilen ürünün teslimat zamanının gecikmesi ve restoranın bu durumu onaylaması.

Müşterilerimiz haksız yere sipariş ettikleri ürünleri iptal etme girişiminde bulunur veya restoranlara, kurye ve çalışanlarımıza yönelik haksızlıkta bulunursa Lezzetmuzesi.com uygulaması müşterilerin hesaplarını tamamıyla kapatma hakkına sahip olduğunu belirtir.

14. Lezzetmuzesi.com Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Lezzetmuzesi.com uygulamasına üye olmuş tüm kullanıcılar resmi kanalları kullanarak üyeliğini iptal ettirme olanağına sahip. Lezzetmuzesi.com üyeliğini iptal etmek isteyen müşteriler sebep ya da neden vermeksizin kolay bir şekilde üyeliklerini iptal edebiliyor. Lezzetmuzesi.com resmi iletişim yollarına başvurulmalı. 

Üyelik iptali başvurularınız için; 

destek@lezzetmuzesi.com adresine konu ile ilgili mail atılabiliyor ya da 0850 260 04 42 canlı destek hattımızı arayarak, hesabınızı sonlandırabiliyorsunuz.

15. Öneri ve Şikayetler 

Eğer kurye veya sipariş ettiğiniz restoranla ilgili öneri veya şikâyette bulunmak isterseniz, düşüncelerinizi Lezzetmuzesi.com’a rahatlıkla bildirebiliyorsunuz.

Ancak Lezzetmuzesi.com, resmi olarak yaptığı Kullanıcı Sözleşmesi’nde kuryelerin davranışlarından firmanın yasal olarak sorumlu tutulamayacağını kullanıcılarına bildirir.

İletişim için; 

destek@lezzetmuzesi.com adresine konu ile ilgili mail atılabilir ya da 0850 260 04 42 canlı destek hattımızı kullanabilirsiniz. 

Arama İzni Yok
Telefon etme özelliğini kullanabilmek için uygulama ayarlarından izin verdiğinize emin olunuz.